Mezi praktické pomocníky moderních kuchyní lze zařadit právě digestoře, bez kterých si spousta lidí svou kuchyň již ani neumí představit.

Jedná se tak o nezbytnou součást vybavení, která se stará o odsávání páry. Zajišťuje tedy, aby se v prostoru kuchyně nevyskytoval nepříjemný zápach vznikající během vaření či plísně z důvodu špatného odvětrávání místnosti. Zápach v kuchyni lze odstranit mnoha způsoby, nicméně digestoř je jednou z nejúčinnějších variant.

Jak vybrat digestoř podle typu zabudování a funkcí

Digestoře lze roztřídit podle toho, kde jsou umístěné, ale také podle jejich tvaru. V dřívějších letech se do kuchyně instalovaly nejlépe takovým způsobem, aby nebyly vůbec vidět. Upřednostňovala se tak jejich funkce, kvůli které si je lidé kupovali, nikoliv vzhled a design. V současné době se však situace výrazným způsobem mění. Vyrábějí se stále rozmanitější a designově propracovanější typy, které se stávají výrazným, na první pohled viditelným prvkem kuchyní.

Vestavený typ

Představuje právě již zmiňovaný nenápadný způsob umístění odsávače takovým způsobem, aby nebyl vidět vůbec nebo alespoň minimálně. Proto bývá nejčastěji instalovaný ve skrytém prostoru kuchyňské linky v oblasti nad varnou deskou. Tento typ je vhodný zejména pro malé kuchyně a to z toho důvodu, že není náročný na dostatek prostoru. Proto bývá využívaný nejčastěji v menších panelákových bytech. Za velkou nevýhodu je považovaný nižší výkon odsávání způsobený právě jeho velikostí.

Komínový typ

Tento typ digestoře je napojený například do komínu nebo do větrací šachty. Přesněji řečeno, do určitého potrubí nacházejícího se mimo kuchyň. Odsáté výpary jsou pak prostřednictvím digestoře odváděny do tohoto potrubí, pomocí kterého putují ven. Výkon takového odsavače je značně lepší, než tomu bylo u vestaveného typu. Jedná se o viditelný prvek kuchyně, proto je vhodné klást důraz také na designové provedení. Tento typ je náročnější na prostor, proto se hodí spíše do větších kuchyní.

Rohové

Rohové digestoře spadají pod komínový typ. Jedná se o alternativu, která se využívá při rohovém řešení kuchyňské linky. Takové řešení může být buď ve tvaru písmene L nebo ve tvaru písmene U. Samozřejmě se rohová digestoř využívá v případě, kdy je také varná deska situovaná v rohu linky.

Visící ze stropu

Velmi moderní jsou v současné době kuchyňské linky s tak zvaným ostrůvkem, které jsou velice oblíbené a výhodné. Ve většině případů se budují v rodinných domech, neboť se jedná o opravdu velký typ kuchyně. Linka je tak doplněná o ostrůvek, který přináší řadu výhod a nachází se v prostoru kuchyně. Proto musí být digestoř přichycená ke stropu. Výhodou je dobrá výkonnost zařízení, na kterou je kladen velký důraz, a to zejména z toho důvodu, že bude docházet k odsávání vzduchu ve velkém prostoru. Důraz je však kladen také na vzhled a design. Vzhledem k umístění uprostřed kuchyně se odsavač stává mnohem více dominantním prvkem, než tomu bylo u předchozích typů. Proto by měl jeho styl odpovídat stylu, ve kterém je zařízená celá kuchyň.

Jako lustr

Jedná se o typ digestoře visící ze stropu. Dá se tedy také použít u již zmiňovaných ostrůvků v kuchyni. Vzhledem k tomu, že je v nich zabudováno také osvětlení, jsou velice často označovány jako lustrové digestoře. Plní tedy dvě významné funkce, jednak odsávají vzduch, jednak fungují jako světlo. Velký důraz je kladený na design a to z toho důvodu, že se jedná o viditelný a dominantní prvek kuchyně.

Zabudované

Opět se jedná o typ hodící se do menších kuchyní. Jeho předností je totiž výrazné ušetření místa v kuchyni, neboť se jedná o typ zabudovaný přímo do varné desky. Pára je tak odsávána v tomto případě dolů. Ve všech ostatních případech byla odváděna nahoru. Pod varnou deskou se v kuchyňské lince nachází připojení na určité potrubí, prostřednictvím kterého je pára odváděna ven.

Materiál

Nejčastěji využívaným materiálem pro digestoře je nerez. Nerezové produkty jsou velice oblíbené zejména kvůli svému vzhledu. V kuchyni vypadají velice dobře, a proto jsou hojně využívané. Velkou nevýhodou je však údržba nerezového povrchu, který se opravdu špatně čistí. Upatlaný a flekatý nerez nevypadá příliš hezky. Proto se dnes vyrábí produkty také se speciální úpravou, kterou je bezotiskový nerezový povrch.

Dalším materiálem využívaným u digestoří je také měď či dřevo. Rovněž se využívají úpravy prostřednictvím nátěrových hmot v různých barvách.

Velice moderní jsou také kombinace materiálů.

Proto dochází ke kombinování nerezového povrchu a skla, které může být:

· čiré,

· černé

· bílé

· mléčná varianta skla.

Mezi moderní kombinace lze zařadit také zkombinování černého či bílého nátěru a skla nebo dřeva.

Markéta Jeřábková