Při hubnutí jistě není na škodu pohyb a cvičení. Ale alfa omega je konec konců výživa a příjem kalorií. Ačkoliv asi všichni víme, že je nutno jíst tak, abychom spálili více energie, než přijmeme, občas to není tak jednoduché. Řada lidí se při hubnutí potýká s neschopností dodržet nastavenou dietu, chutí na nezdravé pochoutky i pocitem hladu. Hlavní příčinou bývá nesprávná potravina. Jak správně jíst při hubnutí a s jakými jídly byste měli počítat ve svém jídelníčku a proč?

Jak správně jíst při hubnutí a čemu se vyhnout – 5 potravin, které překáží

1. “Dietní” produkty

To, že má výrobek na balu slovo dieta, vždy neznamená, že je zdravý. Naopak se často jedná o úplně stejně nekvalitní potraviny, jako další cukrovinky a chemicky zpracovaná jídla. Jezte raději čerstvá jídla.

2. Sladké nápoje

Ať už jde o limonády nebo třeba slazenou kávu, pití kalorií nás většinou moc nenasytí. Často si jejich konzumaci ani neuvědomíme. Přitom jedno velké latte z komerční kavárny může mít až 200 kcal. Pokud milujete kávu, pijte ji buď černou, nebo si mléčné alternativy připravte doma, neslazené. Jiné sladké nápoje zkuste nahradit alternativami bez cukru, nebo třeba vodou s citronem.

3. Smažená jídla

Olej je jedna z velmi kalorických potravin. Právě třeba smažené kuřecí maso může mít oproti tomu pečenému až dvakrát tolik kalorií. Platí to i pro pochoutky jako hranolky. Zkuste si raději udělat taková jídla v troubě a vyhnout se rychlému občerstvení. Třeba hranolky jsou připravit skvělé i doma.

4. Sušené ovoce

Ovoce není vždy zdravá volba. Pokud ho usušíte, připravíte ho o všechnu vodu, čímž koncentrujete vešekerý cukr v daleko menším objemu. Třeba 100 g rozinek má 300 kcal, zatímco 100 g hroznů jen 67.

5. Alkoholické nápoje

Pití alkoholu je často společenským rituálem a ani si ho tolik neuvědomujeme. Třeba sklenička vína večer, nebo dvě piva s přáteli mohou ale být příčinou toho, že se vám nedaří zhubnout. Zkuste alkoholické nápoje omezit, nebo si alespoň vybírat ty méně kaloricky náročné.

Čeho naopak jíst více – 5 potravin, které hubnutí pomáhají

1. Potraviny bohaté na bílkoviny

Bílkoviny jsou stěžejní součástí vyváženého jídelníčku. Jejich nedostatek, se projevuje řadou způsobů, mimo jiné i větší chutí třeba na sladkosti. Naopak dostatek bílkovin pomůže zahnat pocit hladu  na delší dobu a předejít redukci svalů, ke které může při hubnutí nechtěně docházet.

2. Potraviny bohaté na vlákninu

Vláknina celému organismu přináší řadu benefitů. Její hlavní výhodou při hubnutí je ale fakt, že dokáže navodit pocit sytosti, který trvá déle. Skvělým zdrojem vlákniny jsou celozrnné produkty, ořechy, i luštěniny.

3. Ryby

třeba  losos je skvělým zdrojem zdravých tuků a Omega 3 kyselin. Můžete ho připravit řadou způsobů a podávat s pestrou škálou příloh. Výhodou je také nízká kalorická hodnota, losos má o 50 % méně kalorií, než kuřecí maso.

4. Zelenina

Pokud si ke každému jídlu dopřejete míchaný salát, najíte se daleko více, za minimální kalorie navíc. Spoléhat se na zeleninu samotnou má svá úskalí. Typicky po ní rychle dostaneme zase hlad. Pokud k míchané zelenině přidáte třeba lososa, nebi luštěniny, budete tak mít hotový komplexní pokrm, který vám dodá pocit sytosti. 

5. Káva

Černá neslazená káva může být nejen požitek, ale i pomocník při hubnutí. Ranní šálek pomůže nakopnout metabolismus a podpoří spalování během dne. Káva také redukuje chuť k jídlu a může tak napomoci vyhnout se impulzivnímu jezení.

Na konec je nutno zdůraznit, že není vhodné žádnou potravinu kompletně vyřadit, či zakázat. I tradičně nezdravá jídla není od věci si sem a tam dopřát, v rozumné míře. Zároveň neplatí, že by jezení jedné specifické potraviny zaručilo zhubnutí, nejdůležitější je totiž vždy kalorický deficit. Každá dieta by měla být především vyvážená a komplexní, jelikož hladovění vede často jojo-efektu. Proto je důležité nesnažit se zhubnout ze dne na den a vnímat celý proces jako dlouhodobou záležitost. V případě nejistoty je vždy vhodné se poradit s lékařem či výživovým expertem. 

Zařadíte nyní nebo naopak vyřadíte jedno z výše zmíněných jídel? Podělte se o váš názor

Markéta Jeřábková