Sledujete, jaké nemovitosti Praha aktuálně nabízí? V tom případě jste již možná postřehli, že jejich ceny poměrně vzrostly. Vyplatí se v současné době nemovitost kupovat nebo je lepší přistoupit k pronájmu?

Aktuální ceny bydlení

V Praze pochopitelně záleží na tom, v jaké lokalitě byste si nemovitost pořídili. Jinou částku totiž dáte za pěkný byt v samotném historickém centru a jinou za byt na sídlišti v okrajové části města. Pravdou ovšem zůstává, že aktuální ceny nemovitostí jsou poměrně vysoké.

Jak se například můžete dočíst v TOMTO článku, ceny nemovitostí v České republice rostou nejvíce ze všech zemí Evropské unie. Můžeme tak jen doufat, že tato situace nebude pokračovat i nadále a ceny nemovitostí se již ustálí.

Jelikož řada českých občanů si při současných vysokých cenách nemovitostí nemůže dovolit jejich koupi, je oblíbenější spíše forma pronájmu. Co se týče vyřízení tohoto typu bydlení, jedná se i o rychlejší cestu a menší administrativní zátěž.

Žádné vstupní investice

Za obrovskou výhodu bydlení v pronájmu lze považovat fakt, že nemusíte řešit žádné obrovské vstupní investice. Většinou se setkáte pouze s podmínkou kauce ve výši jednoho nebo dvou nájmů dopředu, která se vám však v případě stěhování opět vrátí.

Možnost častého stěhování

Nájemní smlouva bývá obvykle velmi jednoduchá pro vypovězení. Můžete se tak často stěhovat tam, kam vás to nejvíce táhne a vyzkoušet si bydlení v různých lokalitách. Navíc se jedná o perfektní startovací základnu pro mladé jednotlivce nebo páry, kteří si chtějí vyzkoušet bydlení na vlastní pěst.

ZDE si třeba můžete přečíst, proč je oblíbenou lokalitou k bydlení v Praze Letná.

Nemožnost úprav

Nyní se již dostáváme k nevýhodám bydlení v pronájmu. Jako první lze zmínit fakt, že v tomto typu bydlení většinou nemáte možnost zasahovat do nějakých náročnějších úprav bez souhlasu majitele. Každá rekonstrukce nebo změna tak musí projít přes schválení majitele, a ne vždy je to úspěšné. A navíc investujete peníze do něčeho, co nikdy nebude vaše, což se může mnohým osobám zdát poměrně zbytečné.

Vysoké nájemné

Výše nájemného se samozřejmě odvíjí od toho, v jaké části Prahy se rozhodnete žít. Pravdou však zůstává, že měsíční částky za nájemné se mohou v našem hlavním městě vyšplhat poměrně vysoko. Navíc si k tomu připočítejte ještě pravidelné platby za služby. V této chvíli zřejmě každý začne uvažovat o tom, zda by nebylo z dlouhodobého hlediska výhodnější zařídit si hypotéku a měsíční splátky tak investovat do svého budoucího bydlení, které vám již zůstane.

S realitní kanceláří nebo bez?

Ať už se v konečném důsledku rozhodnete pro pronájem nebo koupi nemovitosti, vždy je třeba zvážit další aspekty. Kromě finanční stránky věci se tak musíte rozhodnout pro to, zda budete nemovitost zařizovat prostřednictvím realitní kanceláře nebo raději bez.

V prvé řadě lze rozhodně doporučit se nejprve zeptat svých známých, rodiny a přátel. Mnohdy si tak ušetříte zprostředkovatelské poplatky. Nestyďte se tak vyptávat opravdu všech, které znáte, na to, zda neví o něčem volném. Mnohdy mají totiž třeba známé, kteří mohou nějaký byt pronajímat nebo nabízet dům k prodeji.

Až pokud tato možnost selže, využijte serverů ke zprostředkování bydlení na internetu. Vyplatí se přitom nabídky sledovat opravdu často, protože ty opravdu nejlepší mohou být ihned pryč. Jakmile se vám nějaká nemovitost v Praze zalíbí, ihned využijte zveřejněných kontaktů. Pište, volejte a sjednejte si co nejrychleji osobní prohlídku. Právě na té uvidíte nemovitost ve svém pravém světle a pomůže vám to pro učinění konečného rozhodnutí.

Markéta Jeřábková