Nejste si jisti, jak pečovat o dřez Blanco? Poradíme Vám, jakým způsobem údržbu provádět, abyste si dřez nepoškodili. Kvalitní dřezy jsou velmi odolné, ale přesto je dobré myslet na prevenci. Správná péče o nový, ale i starší dřez, prodlouží jeho životnost a zajistí pěkný vzhled.

Po každém použití dřezu, byste měli dřez opláchnout od nečistot. V případě mastnoty použijte proud horké vody, která tuk rozpustí a spláchne. Veškeré nečistoty tak nebudou ve dřezu zasychat, dřez bude vypadat stále čistě a především tak udržíte hygienu v kuchyni.

Na jakémkoliv dřezu není vhodné cokoliv řezat, krájet, klepat apod. U granitových dřezů se nedoporučuje, nechávat v nich dlouho ležet kovové nebo litinové nádobí, mohou vzniknout skvrny. Takto vzniklé stopy jsou ale snadno odstranitelné.

Starý známý vodní kámen

Obecně se doporučuje o dřez starat průběžně, než ho potom drhnout. Jestliže se chcete vyhnout vzniku vodního kamene, tak můžete po každém použití dřez vymýt a usušit utěrkou. Pokud upřednostňujete spíše dřez několikrát za měsíc vyčistit, potom se můžete setkat s vodním kamenem. Levným a účinným způsobem pro odstranění vodního kamene, je použití roztoku z jedné části octa a tří částí vody. Podobně působí také obyčejný citron.

Používejte houbičky a hadříky

Na klasické umývání dřezu používejte houbičku nebo hadřík. Kvalitní materiály používané pro výrobu dřezu jsou sice odolné, ale jestliže je budete drhnout drátěnkou, tak je časem zničíte. Pokud se nevyhnete použití kartáče, zvolte alespoň ten s plastovými štětinami. Houbičky, hadříky nebo různé podložky, nenechávejte ve dřezu přes noc, zadržují v sobě vodu a může docházet ke vzniku vodního kamene.

Čistící prostředky

Jestli jste zvyklí používat spíše různé speciální čistící prostředky, tak se před koupí ujistěte, že je daný prostředek vhodný pro materiál Vašeho dřezu. Některé výrobky můžete použít jak v kuchyni, tak v koupelně, ale ujistěte se, že se jedná o nezávadné složení, protože ve dřezu dochází ke styku s potravinami. Na nerezové dřezy existují speciální univerzální přípravky, které pomáhají k eliminaci zaschlých kapek vody a tvoření nevzhledných map. Na trhu naleznete také speciální čističe a pasty na granitové dřezy.

Veškerým usazeninám, skvrnám a nečistotám, můžete předcházet pravidelném čištění dřezu houbičkou nebo hadříkem se saponátem. Tímto jednoduchým způsobem můžete pečovat také o Vaši pracovní desku.

Myslete i na odpad

Také odpad je součástí dřezu a je nutné dbát i o jeho čistotu. Při zanedbané péči se můžete setkat s nepříjemným zápachem nebo přestane odtékat voda. Pravidelným čištěním těmto problémům předejdete. Pro čištění odpadu je možné využít jak chemické prostředky, tak ekologické čistící prostředky.

S chemickými prostředky pro čištění odpadu, ale i s dalšími chemikáliemi, manipulujte opatrně. Prostředky obsahující koncentrované bělící látky, účinné chlorové látky, kyseliny, louh sodný nebo kysličník uhličitý, mohou Váš dřez zbytečně poškodit.

Pozor na pády a nehody

I přes veškerou odolnost materiálu, může při manipulaci s hrnci nebo noži dojít k poškození dřezu. Náchylnější jsou na pády dřezy keramické, ale i ostatní materiály můžete poškodit. Abyste tomu předešli, tak je možné umístit na dno dřezu gumovou podložku. Obecně buďte opatrní při manipulaci s velmi těžkými nebo ostrými předměty, abyste si při jejich upuštění nepoškodili také podlahu v kuchyni.

Nyní už víte, jakým způsobem udržovat Váš dřez a jakých chyb se vyvarovat. Myslete především na prevenci, buďte opatrní a nezapomeňte také na odpad. Máte nějaký zaručený recept na údržbu dřezu? V komentářích se o něj můžete podělit, stejně tak jako o Váš názor!

Markéta Jeřábková