Dříve před tím, než vyberete pracovní obuv, musíte pochopitelně vědět, k čemu vám bude primárně sloužit. Pracujete v kryté hale? Nebo je vaší náplní práce činnost v nepříznivém počasí? Záleží také na tom, co od této obuvi očekáváte. Kromě primárního účelu vám totiž navíc může přinést benefity v podobě hřejivosti nebo zajištění bezpečí.

Kdo ji zajišťuje

Zajímá vás, zda je vaší povinností si zabezpečit pracovní obuv? Odpověď zní jednoduše. Jedná se totiž o povinnost zaměstnance. Více se o této problematice můžete dočíst v TOMTO článku.

A jak je to s uhrazením pracovní obuvi od zaměstnavatele? Je to jeho povinností? V realitě se každý případ posuzuje zvlášť. Více se dozvíte ZDE.

Pracovní obuv samozřejmě neexistuje jen jedna. Právě naopak. Na současném trhu najdeme nepřeberné množství nejrůznějších druhů pracovní obuvi, i pracovních oděvů které se liší svým uzpůsobením a funkcí. Pojďte se s jednotlivými typy seznámit.

Pro ochranu kotníků

První variantu symbolizuje pracovní kotníková obuv. Ta svému nositeli poskytuje maximální ochranu a zpevnění kotníků. Mnohdy se s těmito botami setkáte pod označením „farmářky“. Při výběru si dávejte pozor na to, aby obuv splnila vše, co od ní žádáte. Můžete tak mít navíc protiskluzovou podrážku nebo třeba ocelové vyztužení ve špičce.

Polobotky jsou jistota

Vůbec nejširší pole využití mají pracovní polobotky. Ty najdou uplatnění jak ve strojírenství, tak i třeba stavebnictví. Opět si u nich můžete vybrat, zda chcete, aby měly nějaké speciální vlastnosti. A výjimku nepředstavuje ani voděodolné provedení nebo provedení, které odolá škodlivým olejům či pohonným hmotám. Ideální pro automechaniky.

Vyšší obuv

Pokud potřebujete kromě kotníku ochránit i holeň, symbolizuje perfektní řešení vysoká pracovní obuv. Nejčastěji se přitom uplatňuje při zemědělských pracích nebo v těžkém průmyslu. I zde myslete na protiskluzovou podrážku a dobře prodyšný kožený svršek.

Pracovní holínky

Další kategorií pracovní obuvi jsou holínky. Ty vynikají svojí odolností vůči vodě a vlhkosti. Rovněž jsou perfektní na údržbu, omýt se dají pouhým proudem vody. Při výběru holínek si můžete zvolit, zda chcete tuto obuv spíše nižší nebo vyšší, se zateplením nebo bez. Rovněž se dívejte na podrážku. Ta kvalitní by měla být silná, pevná a doplněna výrazným vzorem.

Speciální vlastnosti u pracovní obuvi

Pracovní obuv kromě svého primárního účelu dokáže nositeli poskytovat i jistý komfort nad rámec. Často se pracovní obuv pyšní hned několika užitečnými vlastnostmi, které se postarají o bezpečnost vašeho zdraví při výkonu zaměstnání.

Pořídit si tak můžete pracovní obuv, která má:

  • Tužinku ve špičce
  • Voděodolné provedení
  • Protiskluzovou podrážku
  • Antistatickou podrážku
  • Odolnost proti propíchnutí
  • Reflexní prvky
  • Zateplení

A k čemu vám jednotlivé vlastnosti vlastně budou? Která funkce je pro vás užitečná?

Tužinka ve špičce

Tuto funkci oceníte při výkonu takové práce, při které máte zvýšené riziko pádu předmětu na vaši nohu. Tužinkou bývají zpravidla opatřeny všechny bezpečnostní boty.

Voděodolné provedení

Jak již název napovídá, hodí se pro osoby pracující ve vlhkém prostředí. Udrží vaše nohy v suchu a teple.

Protiskluzová podrážka

Na tuto vlastnost se při výběru pracovní obuvi rozhodně zaměřte. Zvyšuje totiž vaši bezpečnost při práci, a to snad v jakémkoliv terénu.

Antistatická podrážka

V případě, že mnohdy pracujete s elektřinou nebo v její těsné blízkosti, rozhodně se vyplatí mít pracovní obuv vybavenou antistatickou podrážkou.

Odolnost proti propíchnutí

I když to zní zvláštně, i takové úrazy se stávají. A to zejména ve strojírenském nebo stavebním průmyslu. Pracovní obuv opatřená ochranou proti propíchnutí vás však proti tomuto neduhu ochrání.

Reflexní prvky

Ty rozhodně žádné obuvi neuškodí. Pokud máte na výběr, vždy tak sáhněte raději po nich. V nepříznivém počasí tak budete snáze vidět. Samozřejmě je nejlepší takovou obuv kombinovat i s odpovídajícím pracovním oblečením

Zateplení

To oceníte obzvláště v chladných měsících. Při práci venku nebo v chladných prostorách se zateplení pracovní obuvi jednoduše vyplatí.

Markéta Jeřábková