O tom, že lidé na invalidním vozíku to nemají jednoduché, nemusíme vůbec pochybovat. Pokud je člověk ještě postižen problémy s celým pohybovým aparátem, má problémů daleko více. S oblékáním, přemisťováním, cestováním. Přemýšleli jste někdy, jaký život má vozíčkář a jaké podmínky u nás dnes vozíčkáři mají?

Cestování mezi pěšími

To nebývá pro handicapované vždy jednoduché. Podle slov jedné vozíčkářky jsou sice chodníky vybaveny nájezdy a sjezdy v místech přechodů nebo ukončení chodníku, ale občas bývají velmi prudké nebo velmi vysoké. Pro handicapovaného člověka na vozíku je tak velký problém tento nájezd úspěšně zdolat a neriskovat tak pád nebo převrácení.

Jak jsou na tom letiště?

Co se týče našich největších letišť, které obsluhují mezinárodní i vnitrostátní lety,  můžeme je hodnotit vesměs kladně. Samozřejmě, že se zde najdou místa, kde běžný smrtelník chodí po schodech, na vozíčkáře zde ale nezapomněli. Vždy zde existují výtahy s bezbariérovým přístupem, které jsou využívány samozřejmě také maminkami s dětskými kočárky. Výhodou cestování leteckou dopravou je také možnost parkování na parkovišti Ruzyně v těsné blízkosti letiště, odkud se pak vozíčkář bezbariérovými cestami dostane až do letadla.

Věda pomáhá

Díky vysoké úrovni vědeckých poznatků a také rozvoji oboru elektroniky mají dnes lidé s poruchami pohybového aparátu možnost si pořídit opravdu úžasné přístroje, které jim pomáhají překonávat svoje nedostatky. Máme na mysli nejen elektrické vozíčky, ale i zařízení, počínaje polohovacími postelemi a speciálními křesly, a konče velmi důmyslnými elektrickými pomocníky na přemístění postiženého například z postele ke stolu.

Nízkopodlažní vozidla

Část vozidel městské hromadné dopravy je nízkopodlažní, takže jsou určena pro nástup a výstup vozíčkářů a například maminek s dětskými kočárky. Pro vozíčkáře je i to však někdy problém. Některé zastávky totiž nemají odpovídající ostrůvek a nástup je pak v podstatě nemožný.

Jak nakupují vozíčkáři?

Nakupování je pro vozíčkáře v některých ohledech na dobré úrovni. Velké supermarkety mají většinou vchody bez schodů a nájezdů. Pro vozíčkáře tak někdy zbývá problém, že nedosáhnou na jimi vybrané zboží v mrazicím boxu nebo třeba vysoko na policích.

Nejhorší je neochota

Na zkušenosti jsme se ptali přímo vozíčkářů, kteří bohužel se situací a stavem podmínek pro vozíčkáře moc spokojeni nejsou. Občas je potrápí například neochota řidičů městské hromadné dopravy. Možná je to proto, že nástup i výstup vozíčkáře muže soupravu tramvaje nebo autobusu zpozdit a tím tak přivodit řidiči problémy s nedodržením jízdního řádu. 

Zajít si ve městě na toaletu?

Tak to je pro vozíčkáře opravdu velký problém. Zkuste si vybavit, jak vypadá ve vašem městě veřejné WC. Že k němu vede 20 schodů do suterénu? Ano, často to tak bohužel bývá. Naštěstí dnešní normy s vozíčkáři počítají a pokud je budováno takové zařízení dnes, vždy je vybaveno i vjezdem pro handicapované.

Liga vozíčkářů

Tato organizace byla založena, aby pomáhala vozíčkářům v jejich nesnadném životě a také aby je učila samostatnosti. Jejich úkolem jsou například tyto činnosti:

  • podporovat zdravotní aktivity vozíčkářů
  • pomoc s orientací v právních oblastech
  • poskytování asistentů
  • pomoc s pracovním uplatněním
  • speciální doprava
  • možnosti podat stížnost
  • divadelní činnost postižených

A jaký pocit máte ze služeb pro naše imobilní spoluobčany vy? Pomáháte jim, když nemohou někde úspěšně překonat obrubník nebo nájezd? Napište nám, jaké nedostatky vidíte v opatřeních a úpravách měst pro potřeby vozíčkářů a maminek s kočárky. Děkujeme a těšíme se na podnětné nápady a vylepšení.

Markéta Jeřábková