“Život je hra, na kterou přistupujeme, ať chceme, nebo ne”, nechal se nedávno slyšet známý textař a milionář Michal Horáček. Pro jedince bez sklonů k filozofickým úvahám to asi představuje smysluprostý blábol podobně jako otázka, zda by pro člověka nebylo lepší, kdyby se vůbec nenarodil. Nicméně na zmíněném výroku něco je. Podvědomě přistupujeme na pravidla hry zvané život, aniž bychom nad nimi nějak hlouběji zamýšleli. I když jsou některá dost za vlasy přitažená.

Mezi taková pravidla patří například vypadat maximálně mladě tak dlouho, jak to jenom jde. Už jsme na to tak zvyklí, že už nevnímáme, že nestárnout je proti přírodě, a že si nedokážeme představit dobu, v níž byl mladistvý vzhled  chápán jako nevýhoda. Někteří naplňují tento trend ad absurdum. Ale bojovat s vráskami v obličeji, což jsou společně s bílými vlasy první příznaky stárnutí, pokládá za nutné snad každý. 

Porazit vrásky je úkol pro lékaře

Lidská tvář se skládá ze tří vrstev: Vrchní vrstvou je kůže. Plastická chirurgie se již více než sto let snaží zpevnit pokožku, aby tváři dodala mladistvější vzhled. Pokud se však ošetření omezí výhradně na pleť, hrozí, že obličej získá umělý výraz masky. Pokud je ošetření příliš intenzivní, může obličej i ztratit mimiku a působit strnule. Druhá vrstva je tvořena vrstvami pojivové tkáně, vrstvami tukové tkáně a svalů. Pro dosažení přirozeného výsledku je důležité zařadit do ošetření i druhou vrstvu. Důležitá je také třetí vrstva. Jedná se o periost a kostní strukturu, které pomáhají formovat vzhled obličeje.

Protože primárně se odborníci snažili pracovat s tím, co je vidět, až donedávna byla po pojmem lifting obličeje (tedy vytažení povadlé a zvrásněné kůže) míněna plastická operace.. Co se při ní děje? 

Co jsme ochotni podstoupit

Pacient vždy nejprve dostane buď lokální nebo celkovou anestezii. Jaká forma anestezie je zvolena, závisí na rozsahu intervence a na představách pacienta. Při otevřené operaci je provedeno několik řezů v oblasti obličeje. Kde se provádějí, se odvíjí od toho, které části obličeje, popř. krku,  mají být během faceliftu utaženy. Zpravidla se však kosmetičtí chirurgové vždy snaží řezy umístit tak, aby byly co nejméně viditelné. To znamená, že střihy se provádějí například u vlasové linie, aby mohly být do značné míry zakryty odpovídajícím stylingem vlasů. Incize se obvykle vedou od vlasové linie k uším, někdy je malý řez i na bradě.

Po řezech plastický chirurg napne kůži a odstraní přebytečnou kůži. V některých případech se zde provádí i malá liposukce např. na bradě. Otevřené rány se sešijí stehy nebo se uzavřou sponkami. Ty se odstraňují asi týden po zákroku. V některých případech také operující lékař umístí do rány tenké drenážní hadičky, aby sekret z rány mohl odtékat ven. Ty se obvykle odstraňují pár dní po faceliftu. Po otevřené operaci faceliftu obvykle následuje krátká hospitalizace v délce asi dvou až čtyř dnů.

Jde to i jinak

Je jasné, že za takto radikální lifting obličeje cena může být vysoká. A to nejen ve smyslu financí, ale také v podobě rizik (poranění nervů, nápadní jizvy, pocit napětí, nepřirozený vzhled), která je třeba zvážit. Dnes jsou vyvinuty nové techniky s přívlastkem neinvazivní, takže ti, pro které jsou krása a mládí faktory úspěchu a osobního štěstí, mají z čeho vybírat. Přístrojová aplikace kyseliny hyaluronové či jiných, na buňky příznivě působících látek nebo vystavení kůže radiovým vlnám nebo ultrazvuku docílují dokonce přirozenějšího výsledku. Navíc šetrným způsobem a relativně levně – ceny začínají řádově na tisících korun. 

Je pro vás příjemná představa obličeje zbaveného vrásek?

Markéta Jeřábková