Chloupky na nohou, v oblasti bikin nebo v podpaží – jejich holení a odstranění má mnoho z nás spjato s nepříjemným zarůstáním… K tomu dochází i když je použit ten nejkvalitnější depilační vosk. K tomu dochází i když je použit ten nejkvalitnější depilační vosk. Chloupek prostě není zcela vytržen a pak znovu zarůstá do kůže, nebo se mu její svrchní vrstvu nepodaří prorazit. Jak mu na povrch pomoci? Vyzkoušejte těchto šest tipů od profesionálů! 

1.Správná technika depilace 

Snažte se vyhnout tomu, že se chloupek při strhnutí pásky přetrhne buď nad, nebo pod povrchem kůže. To se nejčastěji děje proto, že se vosk odstraňujete v opačném směru, než rostou chloupky, a dochází k jejich většímu namáhání. Pokud se přetrhnou, dorůstající chloupek má zkosený okraj, nikoli tupý a ostrý, který by mu pomohl prodrat se snáze kůží. 

2.Zastavte je dříve, než začnou růst

Na trhu existují produkty určené specificky na pomoc v boji proti zarůstajícím chloupkům a jejich prevenci. Ve svém základu mají především exfoliační a hydratační složky, nechybí ani látky s protizánětlivými účinky. Zabránit hrbolkům a zarudnutí ještě předtím, než se objeví, je totiž mnohem snazší, než ho později řešit. Tyto přípravky je nutné použít před samotnou depilací.

3.Čistá pokožka je základ

Pokožku byste na depilaci voskem a cukrovou pastou měli připravit. Umyjte ji proto teplou vodou a mýdlem a s pomocí kvalitní lufy nebo žínky odstraňte veškeré nečistoty včetně odumřelých kožních buněk. To je velmi důležité, protože ty mohou potenciálně ucpat póry a ztížit tak vytahování folikulů. Teplá voda pak pokožku změkčí, takže bude poddajnější a ochotnější chloupky „pustit“. 

4.Peeling před a po depilaci

Pro ještě hladší průběh depilace a následné hojení na ošetřované místo naneste šetrný peeling. Den po depilaci, pokud není oblast zanícená nebo podrážděná, byste měli peeling provést znovu a pokračovat v tom i několikrát týdně v závislosti na typu vaší pokožky. Exfoliace pomáhá chloupkům směřovat vzhůru a růst správným směrem. Při výběru peelingu buďte ale opatrní. Konvenční přípravky mohou obsahovat příliš koncentrované množství alkoholu a být dráždivé. Dejte přednost přírodní kosmetice, která obsahuje nejlépe zklidňující složky jako aloe vera a sója.

5.Zchladit, zklidnit, hydratovat

Po depilaci na pokožku přiložte studený obklad, ten pomůže podráždění zmírnit a umožní pórům znovu se otevřít. Stačí několik málo minut;  už to může udělat zázraky.

Existují různá séra a hydratační přípravky, které zabraňují vzniku zánětů a zarudnutí a dokonce je i léčí. Tak jich využijte! Hydratační krémy, které obsahují výtažky aloe budou vašimi skvělými spojenci. Stejně tak tzv. alfa-hydroxykyseliny, protože uvolňují odumřelou pokožku, která by mohla potenciálně způsobit zarůstání. 

6.Žádné těsné oblečení

Po depilaci chcete, aby vaše pokožka mohla dýchat. Poslední tip je tak jasný – udělejte si pohodlí! Těsné oblečení může tuto oblast podráždit a o několik týdnů později způsobit, že chloupky znovu zarostou do kůže.

Občasné zarostlé chloupky nejsou nic, co by vás mělo znepokojovat. Pokud už se tak stane, určitě je netrhejte, ať se vyhnete infekci a možným jizvičkám. Místo toho oblast ošetřujte exfoliační přípravkem. Přidat k němu můžete i zklidňující esenciální oleje. 

Markéta Jeřábková